Storm Server
Burze myśli, sztormy emocji, kolory życia…

Z e-learningiem nauczysz się efektywniej

Nowe technologie wspierają coraz więcej dziedzin, nie omijają też i edukacyjnego poletka. Modny od jakiegoś czasu termin „e-learning” na dobre przyjął się w kształceniu, zdobywając coraz większe rzesze zwolenników.

e-learning

Zanim będziemy się rozwodzić nad zbawiennym działaniem e-learningu na uczniów, rozjaśnijmy wpierw sam termin. E-learning to styl nauczania wykorzystujący nowe media (media elektroniczne). Ażeby móc kształcić się w ten sposób, użytkownikowi wystarczy komputer z dostępem do Internetu, gdzie na specjalnej platformie edukacyjnej online czeka na niego określony materiał. Za pomocą e-learningu można odbywać kursy i szkolenia o rozmaitej tematyce.

Co jest takiego w uczeniu się przy pomocy metody e-learningu, co sprawia, że uczeń skuteczniej przyswaja podaną w ten sposób wiedzę? Zalet jest całe mnóstwo, a jedną z ważniejszych jest możliwość dostosowywania tempa przyswajania materiału i decydowania o porze, w jakiej kursant podejmuje naukę. Jest to ważne, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że rozróżnia się przynajmniej dwa typy osób ze względu na dogodne dla nich godziny aktywności: skowronki i sowy. Te pierwsze najlepiej funkcjonują w porze rannej i dopołudniowej, natomiast sowy aktywizują się wieczorem oraz w nocy, wtedy też lepiej przyswajają wiedzę. Katalog plusów edukacji na odległość uzupełnia też ekonomizacja czasu. Nie musimy przecież tracić cennych minut czy godzin na dojazd do ośrodka kształcenia, sami też dopasowujemy sobie porę nauki do harmonogramu dnia. Kwestia braku konieczności dojazdów wiąże się również z oszczędnościami finansowymi.

Przyglądając się kolejnym zaletom płynącym ze stosowania e-learningu, warto zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię, a mianowicie – wyższą skuteczność przyswajania informacji w porównaniu z tradycyjnym modelem kształcenia. Jako że zdobywanie wiedzy poprzez e-platformę edukacyjną charakteryzuje duży stopień indywidualizacji w podejściu do ucznia, jest on bardziej zmotywowany do zdobywania wiedzy, bo może sam wpływać na wymienione wcześniej czynniki (organizacja czasu i tempo przerabiania materiału). Ponadto media elektroniczne dają atrakcyjniejsze możliwości prezentacji informacji, pobudzające umysł do aktywnego uczestnictwa w procesie uczenia się.

Dzięki e-platformie edukacyjnej kursant z łatwością może korzystać ze sporych zasobów wiedzy dedykowanych poszczególnym kursom, nie musi sam przeszukiwać bibliotek czy stron internetowych, tracąc przy tym swój cenny czas. Dodatkową zaletą e-learningu jest stale powiększająca się baza ofert, skierowana do coraz większego grona potencjalnych uczniów. Bez względu na to jaki zawód bądź szkolenie nas interesują – profesjonalna rejestratorka medyczna, higienistka w gabinecie dentystycznym, masażysta, a nawet technik BHP Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków oraz wiele innych, często znacznie mniejszych miast oferuje doskonałe kursy e-learningowe bez wychodzenia z domu. Wartością dodatnią w tym przypadku będzie też przygotowanie kursanta do racjonalizacji czasu przebywania w Internecie.

Dla nauczycieli natomiast kształcenie za pośrednictwem e-learningu przynosi nieco inne korzyści: przykładowo mogą oni w prosty sposób mierzyć i kontrolować postępy uczniów oraz ich sposób opanowywania nowych treści. Jedną z tego konsekwencji jest możliwość szybkiego reagowania na potrzeby edukacyjne kursantów poprzez dopasowywanie na bieżąco programu nauczania. Co więcej, kursy e-learningowe zazwyczaj są tak skonstruowane, że zawierają skondensowaną, najbardziej użyteczną dla ucznia wiedzę, czym zdecydowanie górują nad tradycyjnymi metodami kształcenia. Innym ułatwieniem są zestandaryzowane testy i generowane automatycznie raporty, dzięki którym nauczyciele nie muszą zajmować się częścią biurokratyczną, a zogniskować swoją uwagę np. na doborze treści. Nie bez znaczenia są również zredukowane do minimum koszty dydaktyczne, dzięki temu nauka zdalna jest tańsza od tradycyjnej.

E-learning znosi znany w przypadku nauki stacjonarnej problem przepełnionych sal wykładowych czy zbyt dużej liczby chętnych do nauki w odniesieniu do możliwości lokalowych. Elastyczność samych kursów zdalnych oznacza też możliwość fuzji konwencjonalnych form prezentacji wiedzy z bardziej nowoczesnym, wykorzystującym multimedia stylem uczenia.

Podane wyżej korzyści płynące ze stosowania nauki zdalnej pokazują, jak duży potencjał tkwi w e-edukacji i w jak wielu aspektach prześciga ona tradycyjne kształcenie. Być może prognozy mówiące o tym, że ta pierwsza zastąpi drugą wcale nie okażą się futurystycznymi wymysłami, a w bliższej lub dalszej przyszłości zostaną z sukcesem zaimplementowane przez system oświaty i nie tylko. Wszak już na przestrzeni ostatnich lat wskaźnik placówek edukacyjnych proponujących zajęcia w formie e-learningu sukcesywnie wzrasta.

Comments are closed.